Kompleksowe przygotowanie terenu pod budowę

Kiedy już zostaną dopełnione wszystkie formalności niezbędne do wybudowania domu, musisz zadbać jeszcze o odpowiednie przygotowanie terenu. Nawet jeśli posiadasz teren, który zakwalifikowany jest jako “działka budowlana”, bardzo często okazuje się, że jest jeszcze sporo prac do wykonania przed wykopaniem ziemi pod fundamenty. W tym artykule podpowiemy, jak kompleksowo przygotować teren pod budowę.

Główne czynności przygotowawcze na terenie budowlanym

  1. Ogrodzenie terenu budowy i wyznaczenie dróg budowlanych. Te kwestie należy wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Ogrodzenie terenu budowlanego ma nie tylko wydzielić przestrzeń, ale również zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym na placu budowy oraz osobom postronnym. Zgodnie z przepisami BHP ogrodzenie nie powinno być niższe niż 1,50 m i musi znajdować się nie mniej niż 1 m od wykopu. W przypadku bardzo dużych działek wystarczy wydzielić obszar, na którym będą prowadzone prace budowlane. W wyjątkowych przypadkach, gdy zbudowanie ogrodzenia nie jest możliwe, należy oznaczyć teren budowy tablicami ostrzegawczymi.
  2. Usunięcie drzew i krzewów. Drzewa i krzewy mogą przeszkadzać, a nawet uniemożliwiać prowadzenie prac na placu budowy. Jeśli na działce występują drzewa, w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy na ich wycięcie nie będziemy potrzebować zezwolenia. Aby dokonać wycinki zgodnie z prawem, należy zgłosić ten fakt w gminie.
  3. Wyrównanie terenu pod budowę. Ten etap prac zaczynamy od zwiezienia na osobną pryzmę darni i żyznej gleby pokrywającej teren (często konieczne jest dodatkowe wynajęcie ciężarówki do wywozu ziemi). W większości przypadków konieczne jest wynajęcie maszyn budowlanych, które umożliwią nam prawidłowe i sprawne przeprowadzenie wszystkich czynności. Podczas realizacji tych robót można ustalić nośność gruntu, dzięki czemu będziemy mieć pewność, czy konieczne będzie również wykonanie utwardzania terenu z zastosowaniem kruszywa.
  4. Wyznaczenie miejsca na składowanie materiałów budowlanych. Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego wszystkie materiały na placu budowy powinny być odpowiednio zabezpieczone, aby m.in. nie stanowiły zagrożenia i nie zostały zniszczone pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Mogą być składowane w szopie, specjalnie przygotowanej wiacie lub kontenerze.
  5. Wykopanie ziemi pod fundamenty. To ostatni etap prac związanych z przygotowywaniem terenu pod budowę, a jednocześnie niezwykle ważny, gdyż ewentualne błędy mogą mieć negatywny wpływ na zgodność budynku z projektem. Dlatego do wykopów należy zatrudnić profesjonalną ekipę, która wszystkie czynności wykona prawidłowo, precyzyjnie i zgodnie z planem.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *