Transport międzynarodowy

Transport międzynarodowy to usługa przewozowa pomiędzy różnymi krajami, w wyniku której następuje przemieszczenie osób, towarów lub energii. Zarówno transport międzynarodowy jak i wewnątrzkrajowy pełni funkcje gospodarcze, polityczne, społeczne oraz produkcyjne. Jego celem jest przemieszczenie surowców do miejsc produkcyjnych lub przemieszczenie gotowego produktu z miejsca wytworzenia do miejsca docelowego. Umożliwia wymianę dóbr i usług pomiędzy różnymi krajami.

 

Transport międzynarodowy, a wewnątrz-wspólnotowy 

Transport międzynarodowy wpływa na rozwijanie się węzłów transportowych oraz przyczynia do rozwoju gospodarczego poprzez wspieranie rozwoju konkurencji i przeciwdziałanie monopolowi w sektorze transportu. Integruje gospodarkę krajową z gospodarką międzynarodową i umożliwia globalną współpracę przemysłową. Istotna jest definicja transportu międzynarodowego zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z 2004 roku. Zgodnie art. 83 transport międzynarodowy obejmuje przemieszczanie się towarów pomiędzy różnymi krajami, ale z wyłączeniem krajów Unii Europejskiej. Transport na terenie UE jest transportem wewnątrz-wspólnotowym.

 

Transport międzynarodowy ma miejsce, gdy:

  • Nadanie jest na terytorium kraju, a miejsce docelowe poza UE
  • Nadanie jest poza UE, a miejsce docelowe na terytorium kraju
  • Nadanie i miejsce docelowe jest poza UE, ale odcinek trasy przebiega przez kraj
  • Nadanie jest na terytorium państwa członkowskiego, a miejsce docelowe poza UE, jeśli odcinek trasy przebiega przez kraj
  • Nadanie jest poza UE, a miejsce docelowe na terenie państwa członkowskiego, jeśli odcinek trasy przebiega przez kraj

 

Transport międzynarodowy, a spedycja

Jednym z istotnych elementów transportu międzynarodowego jest spedycja. Spedycja to działalność gospodarcza, która polega na organizowaniu przewozu towarów na zlecenie osoby fizycznej lub prawnej. Spedytor odpowiedzialny jest nie tylko za przewóz ładunku, ale również za jego załadowanie, wyładowanie oraz składowanie. Należy do niego wybór odpowiedniego środka transportu, ubezpieczenie ładunku, sporządzenie dokumentacji transportowej i przygotowanie do odpraw celnych.

 

Transport międzynarodowy realizowany jest w dwóch głównych wariantach. Pierwszym z nich jest transport całopojazdowy, czyli Full Truck Load. Obejmuje towary, zajmujące całą powierzchnię ładunkową. W tym wariancie przestrzeń załadunkowa pojazdu przeznaczona jest dla jednego klienta. Z kolei transport częściowy, czyli Part Truck Load nazywany jest inaczej drobnicowym. Przestrzeń załadunkowa pojazdu podzielona jest wówczas na kilku zleceniodawców. Zarówno FTL jak i PTL umożliwiają transport jednego typu towarów lub różnych jego rodzajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *